“İRS. Respublikanın sərvəti. Ölkəmizin tarix səhifələri rəngkarlıq, qrafika və heykəltəraşlıq əsərlərində” adlı virtual sərgi açılacaq.
07.12.2020
Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının təşkilatçılığı ilə 2020-ci il 14 dekabr saat 19:00-da “İRS. Respublikanın sərvəti. Ölkəmizin tarix səhifələri rəngkarlıq, qrafika və heykəltəraşlıq əsərlərində” adlı virtual sərgi keçiriləcəkdir.
Sərg milli incəsənətimizin nadir incilərinin geniş tamaşaçı auditoriyasına təqdim etmək, Azərbaycan təsviri sənətinin rəngkarlıq, qrafika və heykəltəraşlıq nümunələrinə yenidən diqqəti  artırmaq məqsədilə həyata keçirilir.
Sərginin ekspozisiyasında Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının fondunda yer alan Böyükağa Mirzəzadə “Natürmort güllər”, Tahir Salahov “Küləkli Nardaran”, Nadir Əbdürrəhmanov “Xalça toxuyan”,  Rasim Babayev “Ailə”, Toğrul Nərimanbəyov “Görüş”, Maral Rəhmanzadə “Gözəl kəndimiz”, Altay Hacıyev “Qədim qab-qacaq seriyası.Səhənglər”, Xanlar Əhmədov “Yaralı əsgər”, Həyat Abdullayeva “Vəcihə Səmədovanın portreti”, Ömər Eldarov “Neftçilər”  və s. adlı qiymətli əsərləri yer alacaqdır.

“HERİTAGE. Wealth of the republic. The pages of the history of our country in paintings, graphics and sculptures ”will be opened.
Organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the State Art Gallery of Azerbaijan on December 14, 2020 at 19:00 the virtual exhibition “HERİTAGE. Wealth of the republic. The pages of the history of our country in paintings, graphics and sculptures ”will be held.
The exhibition is held in order to present the unique pearls of our national art to a wide audience, to increase the attention to the examples of painting, graphics and sculpture of Azerbaijani fine arts.
In the exhibition will be shown Boyukaga Mirzazadeh “Still life flowers”, Tahir Salahov “Windy Nardaran”, Nadir Abdurrahmanov “Carpet weaver”, Rasim Babayev “Family”, Togrul Narimanbekov “Meeting”, Maral Rahmanzadeh “Beautiful village” , Altay Hajiyev “Ancientkitchen utensils series. Sahanglar”, Khanlar Ahmadov “Wounded soldier”, Hayat Abdullayeva “Portrait of Vajiha Samadova”, Omar Eldarov “Neftchilar” and others in the fund of the State Art Gallery of Azerbaijan.
The Azerbaijan State Art Gallery invites art lovers to watch the virtual exhibition on the quarantine.
You will be able to watch the exhibition through the social media accounts of the Azerbaijan State Art Gallery.