“Digitalart-lab” layihəsinin iştirakçılarının sərgisi və təltif edilmə mərasimi keçiriləcək.
Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının təşkilatçılığı ilə 11 noyabr saat 14:30-da Muzey Mərkəzində “Digitalart-lab” layihəsinin iştirakçılarının sərgisi və sertifikatlarla təltif edilmə mərasimi baş tutacaq.
Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi və Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının təşkilatçılığı ilə 2020-ci ilin sentyabrında start verilən layihə rəqəmsal incəsənətin formalaşması, rəssamların bədii yaradıcılıq axtarışlarını, onların yaradıcılıqlarındakı bədii tendensiyaları, yeni texnologiyaların müxtəlif sahələrdə tətbiqi məqsədilə proqresiv, yaradıcı gəncləri, həvəskarları və bu sahədə çalışan mütəxəssisləri bir araya toplamış və uğurla yekunlaşmışdır.
“Digitalart-lab” layihəsinin ustad dərsləri Ariz Abbasov, Zəhraxanım Quluzadə, Həbibə Məmmədova, Nərmin Mahmudova, Nərmin Qəmbərli,  Nərgiz Xəlilzadə, Sara Qədimova, İntizar Qafarova, Sufi Səfərli, Aişə Məhərrəmova, İnarə Əliyeva, Şəlalə Salamzadə, Hüseynli Xəzangül, Nəzakət Əhmədova, Hənifə Musayeva, Nərminə Qurbanzadənin iştirakı ilə keçirilmişdir.
Geniş ictiamiyyətin marağına səbəb olan layihə müddətində rəssam Natiq Kamal, dizayner rəssam Hüseyn Rzayev, qrafik dizayner və illüstrator Mahir Qafarov, Amil Quliyev, animator Mansur Şəfiyev, vizual effektlər üzrə rəssam Hacı Qədirov, qrafik dizayner və rəssam Rəsul Həsən, illustrator Ərzuman Paşayevin  ustad dərsləri keçirilmişdir.
Sərginin Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın COVİD-19 pandemiyası ilə əlaqədar qəbul etdiyi karantin qaydalarına uyğun keçirilməsi planlaşdırılır.

Состоится выставка и церемония награждения участников проекта «Digitalart-lab».
11 ноября в 14:30 в Музейном Центре состоится выставка и церемония награждения участников проекта «Digitalart-lab», организованная Азербайджанской Государственной Картинной Галереей.
Проект, запущенный в сентябре 2020 года при поддержке Министерства Культуры и при организации Азербайджанской Государственной Картинной Галереи, формирование цифрового искусства, творческих поисков художников, художественные тенденции в их произведениях, для применения новых технологий в различных сферах, объединял прогрессивную, творческую молодежь, любителей и профессионалов, работающих в этой сфере и успешно завершил свою миссию.
Мастер-классы проекта «Digitalart-lab» проходил с участием Ариз Аббасов, Захраханым Гулузаде, Хабиба Мамедова, Нармин Махмудова, Нармин Гамбарли, Наргиз Халилзаде, Сара Гадимова, Интизар Гафарова, Суфи Сафарли, Айша Магаррамова, Шалала Саламзаде, Инара Алиева, Хазангюл Гусейнли, Ханифы Мусаевой и Нармины Гурбанзаде.
В рамках проекта, привлекшего внимание широкой общественности, мастер-классы провели художник Натиг Камаль, дизайнер Гусейн Рзаев, графический дизайнер и иллюстратор Махир Гафаров, Амиль Гулиев, аниматор Мансур Шафиев, художник по визуальным эффектам Гаджи Гадиров, графический дизайнер и художник Расул Хасан, иллюстратор Арзуман Пашаев.
Выставку планируется провести в соответствии с правилами карантина, принятыми Оперативным штабом при Кабинете Министров в связи с пандемией COVID-19.