“Global message” adlı virtual sərgi keçiriləcək
Azərbaycan Rəspublikası Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının təşkilatçılığı ilə 22 may saat 16:00-da “Global message” adlı virtual sərgi keçiriləcəkdir.
Sərgi rəssam Zaur Kantemirov tərəfindən yaradılan plakatlar vasitəsilə bütün dünyanı təsiri altına alan koronavirus (COVID-19) pandemiyasından insanları qorumaq, karantin qaydalarına əməl etmək və orijinal yanaşmanı göstərmək məqsədi ilə həyata keçirilir.
Zaur İslam oğlu Kantemirov 28 avqust 1942-ci ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur. O, M.Əliyev adına Dövlət İncəsənət İnstitutunun məzunudur. Əməkdar rəssam çoxsaylı beynəlxalq, ümumittifaq və respublika sərgilərinin iştirakçısı və mükafatçısı olub. Həmçinin, müstəqil Azərbaycanın ilk poçt markalarından birinin müəllifidir. Son illər şüşə materialını əsas hədəf götürərək bir çox layihələrə imza atıb. "Şüşə qəlbli" təxəllüsünü də elə bu işlərinə görə qazanıb.
Zaur Kantemirov 1992-ci ildə “Əməkdar rəssam” fəxri adına layiq görülmüşdür. Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının üzvüdür.
“Global message” adlı virtual sərgini Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının sosial media hesabları vasitəsilə izləmək mümkündür.

The exhibition"Global message" will be held
The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan State Art Gallery willhold a virtual exhibition "Global message" on May 22. The exhibition is organized by artist Zaur Kantemirov to protect people from the coronavirus (COVID-19) pandemic, which affects the whole world, to comply with quarantine rules and to show an original approach.
The exhibition is organized by artist Zaur Kantemirov to protect people from the coronavirus (COVID-19) pandemic, which affects the whole world, to comply with quarantine rules and to show an original approach.
Zaur Kantemirov was born on August 28, 1942 in Baku. He is a graduate of the State Art Institute named after M. Aliyev. The honored artist has participated in numerous international, all-union and republican exhibitions. He is also the author of one of the first postage stamps of independent Azerbaijan.
In recent years, he has worked on many projects with glass material.He earned the nickname "Glass Heart" for these works. Zaur Kantemirov was awarded the honorary title of "Honored Artist" in 1992. He is a member of the Union of Azerbaijan Artists.
The Azerbaijan State Art Gallery invites art lovers to watch the virtual exhibition in a special quarantine regime and social isolation.
You can watch the virtual exhibition "Global message" on the social media accounts of the Azerbaijan State Art Gallery.