Əhmədiyyə Cəbrayılovun 100 illiyinə həsr olunmuş virtual sərgi keçiriləcək.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının təşkilatçılığı ilə 2020-ci il sentyabr ayının 25-i saat 17:00-da Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 11 avqust 2020-ci il sərəncamına əsasən tədbirlər planına uyğun olaraq əfsanəvi partizan Əhmədiyyə Cəbrayılovun 100 illiyi münasibətilə virtual sərgi keçiriləcəkdir.
Sərgi xalqımızın qəhrəmanlıq ənənələrini Azərbaycanın hüdudlarından uzaqlarda layiqincə yaşatmış, İkinci Dünya Müharibəsi dövründə antifaşist Müqavimət hərəkatının görkəmli nümayəndəsi, əfsanəvi partizan Əhmədiyyə Cəbrayılovun xatirəsini yad etmək məqsədilə həyata keçirilir.
Əhmədiyyə Cəbrayılov bəşəriyyətin XX əsrdə məruz qaldığı qorxunc faşizm təhlükəsindən xilas edilməsi və nasizm üzərində qələbə qazanılmasında böyük xidmətlər göstərmiş Azərbaycan xalqının mərd oğlu kimi rəşadətli döyüş yolu keçmişdir. 1941-ci ildə müharibənin başlanması ilə ölkənin müdafiəsi üçün könüllü surətdə cəbhəyə yollanan Əhmədiyyə Cəbrayılov daha sonralar Fransa Müqavimət hərəkatında fəal iştirak etmişdir. Əhmədiyyə Cəbrayılovun yüksək bacarıqla həyata keçirdiyi çoxsaylı kəşfiyyat əməliyyatlarındakı misilsiz şücaətləri layiqincə qiymətləndirilmişdir. Fransa dövlətinin orden və medalları ilə təltif edilmiş həmvətənimizin, eyni zamanda Müqavimət hərəkatı iştirakçıları sırasında xatirəsi əbədiləşdirilmişdir. Əhmədiyyə Cəbrayılovun Vətənimizin suverenliyi və ərazi bütövlüyünün qorunması uğrunda döyüşlərdə canını fəda edərək uca şəhidlik mərtəbəsinə yüksəlmiş oğlu Mikayıl Cəbrayılov Azərbaycanın ilk Milli Qəhrəmanlarındandır.
Sərgidə ailə arxivindən götürülmüş fotolar, Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının fondundan seçilmiş İkinci Dünya Müharibəsi dövrünə aid rəsm əsərləri nümayiş ediləcəkdir.
Təqdimatda Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən keçirilən Böyük Vətən Müharibəsində Qələbənin 75 illiyinə həsr olunmuş vətənpərvərlik mahnısı müsabiqəsinin qalibi gənc bəstəkar Tural Məmmədliyə məxsus “Zəfər Müjdəsi” marşı isitifadə edilib.

A virtual exhibition on the occasion of the 100th anniversary of Ahmadiyya Jabrayilov will be held.
A virtual exhibition on the occasion of the 100th   anniversary of Ahmadiyya Jabrayilov will be held.
A virtual exhibition on the occasion of the 100th anniversary of the legendary partisan Ahmadiyya Jabrayilov  according to the order of the President of the Republic of Azerbaijan dated August 11, 2020 organized by the Azerbaijan State Art Gallery and  with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan will be held on August 11, 2020, at 17:00.  The exhibition is held to commemorate to the memory of partisan Ahmadiyya Jabrayilov. Ahmadiyya Jabrayilov  was a prominent member of the anti-fascist resistance movement during II World War. Ahmadiyya Jabrayilov went to the front voluntarily in 1941 to defend the country. Later he became an active participant in the French Resistance Movement. Ahmadiyya Jabrayilov was awarded orders and medals of the French state. Ahmadiyya Jabrayilov's son Mikhayil Jabrayilov is one of the first National Heroes of Azerbaijan. The exhibition is held to commemorate to the memory of partisan Ahmadiyya Jabrayilov. Ahmadiyya Jabrayilov  was a prominent member of the anti-fascist resistance movement during II World War. His photos from the family archive and  II World War period paintings selected from the Azerbaijan State Art Gallery fund will be demonstrated in the exhibition.  The march "Gospel of Victory" (Lyrics: Rahman Mammadli, soloist: Anar Mammadov) was used in the presentation by winner of the patriotic song contest, young composer Tural Mammadli. You can watch the exhibition from the social media accounts of the Azerbaijan State Art Gallery.