“Nizami Gəncəvinin əsərləri təsviri sənətdə” Respublika elmi konfransı keçirilib
30 sentyabr tarixində Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının təşkilatçılığı ilə dünya ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi, dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Nizami Gəncəvinin 880 illiyinə həsr olunmuş “Nizami Gəncəvinin əsərləri təsviri sənətdə” Respublika elmi konfransı keçirilib.
Konfrans mədəniyyətimizin müxtəlif sahələri üzrə mütəxəssisləri, tədqiqatçıları, eləcə də yeni mövzuların aşkara çıxarılması, elmi biliklərin mübadiləsi, yeni əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulması və tədqiqat təcrübəsi imkanlarından yararlanmaq məqsədilə baş tutub.
Konfransı açıq elan edən Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının direktoru Qalib Qasımov “Nizami Gəncəvi İli”nin elan edilməsinin əhəmiyyətindən, dahi şəxsiyyətin dünya mədəniyyəti və incəsənətinə təsirindən, onun ideya və fəlsəfəsinin elmi tədqiqat nöqteyi-nəzərdən vacibliyindən danışıb.
“Zoom” tətbiqi vasitəsilə keçirilən konfransda Hefford Xalq Universitetinin “Xarici dillər” kafedrasının dosenti Sevil Fuks “Almaniya və İsveçrə təsviri incəsənətində Nizami Gəncəvinin əsərləri” tədqiqat mövzusunda mühazirə ilə çıxış edib və rəssam İsgəndər Məmmədov Nizami Gəncəvinin əsərlərinə çəkdiyi illüstrasiyaları iştirakçılarla bölüşüb.
Daha sonra konfrans Bakı Dövlət Universitetinin dissertantı Sadıqova Firuzə, DİN-in Polis Akademiyasının polis leytenantı, BDU-nun doktorantı Aynur Səfərli, Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının kiçik elmi işçisi Dürdanə Qurbanovanın Nizami Gəncəvi yaradıcılığının müxtəlif sahələrinə həsr etdikləri tezislərlə davam edib.
Qeyd edək ki, elmi konfrans Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 5 yanvar 2021-ci il Sərəncamına əsasən elan edilən “Nizami Gəncəvi İli” çərçivəsində həyata keçirilib.

Republican scientific conference "Works of Nizami Ganjavi in fine arts" was held
On September 30, the Azerbaijan State Art Gallery hosted the Republican scientific conference "Nizami Ganjavi's works in fine arts" dedicated to the 880th anniversary of Nizami Ganjavi, a prominent representative of world literature, genius Azerbaijani poet and thinker.
The conference was attended by experts and researchers in various fields of our culture, as well as to discover new topics, exchange scientific knowledge, establish new partnerships and take advantage of research opportunities.
Opening the conference, Director of the Azerbaijan State Art Gallery Galib Gasimov spoke about the importance of announcing the "Year of Nizami Ganjavi", the impact of the genius on world culture and art, the importance of his ideas and philosophy from the point of view of scientific research.
Sevil Fuchs, Associate Professor of Foreign Languages, Hefford People's University, gave a lecture on "Nizami Ganjavi's works in fine arts in Germany and Switzerland" at the conference using Zoom, and artist Iskander Mammadov shared his illustrations with Nizami Ganjavi's works.
Then the conference continued with theses of Sadigova Firuza, dissertation student of Baku State University, Aynur Safarli, police lieutenant of the Police Academy of the Ministry of Internal Affairs, doctoral student of BSU, Durdana Gurbanova, junior researcher of the Azerbaijan State Art Gallery.
It should be noted that the scientific conference was held in the framework of the "Year of Nizami Ganjavi" announced by the Order of the President of the Republic of Azerbaijan on January 5, 2021.