Xalq rəssamı Böyükağa Mirzəzadənin xatirəsi anılıb.
Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi, Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyası və Muzey Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə noyabrın 3-də Muzey Mərkəzində Azərbaycan rəssamlıq sənətinin görkəmli nümayəndəsi, Xalq rəssamı Böyükağa Mirzəzadənin xatirəsinə həsr olunmuş anım tədbiri keçirilib.
Tədbir Azərbaycan təsviri sənətinin inkişafına layiqli töhfələr vermiş rəssamın zəngin irsini, yaradıcılığını, həyat və sənət fəaliyyətini geniş təbliğ etmək, onun əziz xatirəsini yad etmək məqsədilə reallaşıb.
Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının direktoru Qalib Qasımov tədbir qonaqlarını salamlayaraq görkəmli rəssam Böyükağa Mirzəzadənin məhsuldar yaradıcılığı haqqında söz açıb. O, qeyd edib ki, rəssam çoxsaylı dəzgah rəngkarlığı, qrafika, səhnəqrafiya əsərləri ilə Azərbaycanın mədəniyyətinə zəngin miras qoyub.
Rəssamın fəaliyyəti Azərbaycan dövlətinin daim diqqət mərkəzində olmuş və o, dövrünün yüksək orden və medalları, Fəxri adları ilə təltif olunmuşdur.
Tədbirdə Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının əməkdaşı Vaqif Muğallı rəssamın həyat və yaradıcılığına həsr olunan təqdimatla çıxış edib.
Tədbir Nazirlər Kabineti yanında Operativ Qərargahın COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar qəbul etdiyi karantin qaydalarına uyğun keçirilib.

Day of memory of People's Artist Boyukaga Mirzazade was passed.
A commemorative event dedicated to the memory of Boyukaga Mirzazadeh, a prominent representative of Azerbaijani art, was held at the Museum Center on November 3 with the support of the Ministry of Culture, organized by the Azerbaijan State Art Gallery and Museum Center.
The event was held to promote the rich heritage, creativity, life and work of the artist, who made a worthy contribution to the development of fine arts in Azerbaijan, and to commemorate his memory.
Director of the Azerbaijan State Art Gallery Galib Gasimov greeted the guests and spoke about the work of prominent artist Boyukaga Mirzazade. He noted that the artist has left a rich heritage of Azerbaijani culture with numerous works of machine painting, graphics and stage design.
The artist's activity has always been in the center of attention of the Azerbaijani state and he was awarded high orders and medals of the time, honorary titles.
An employee of the Azerbaijan State Art Gallery Vagif Mugalli made a presentation on the life and work of the artist.
The event was held in accordance with the quarantine rules adopted by the Operational Headquarters under the Cabinet of Ministers in connection with the COVID-19 pandemic.