“Qələbə hünəri” adlı respublika yaradıcılıq sərgisi açılıb
Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının dəstəyi, Bakı Rəsm Qalereyasının, Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyası və Xətai Sənət Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Xətai Sənət Mərkəzində Zəfər Günü münasibətilə “Qələbə hünəri” adlı sərgi açılıb.
Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının direktoru Qalib Qasımov çıxış edərək sərginin 44 günlük Vətən Müharibəsinə, rəşadətli Azərbaycan Ordusuna həsr olunduğunu, rəssamlarımızın tariximizin şanlı zəfərinə öz yaradıcı münasibətlərini, əsərlərində qələbəni əbədiləşdirmək məqsədilə yeni axtarışlarını alqışladığını qeyd edib.
Sərgidə Əməkdar incəsənət xadimi Ziyadxan Əliyev, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin professoru Səmədağa Cəfərov, Bakı Rəsm Qalereyasının direktoru Eldəniz Babayev, Xətai Sənət Mərkəzinin direktoru Zahid Əvəzov və rəssam Yusif Mirzə sərgidə nümayiş edilən sənət əsərləri ilə bağlı təəssüratlarını bölüşüblər.
Sərgiyə 156 müəllif tərəfindən elektron variantda 200-dən çox əsər təqdim olunub və 39 müəllifin 45 əsəri sərginin ekspozisiyasında sərgilənmək üçün seçilib.

The republican creative exhibition "Victory Courage" has opened
An exhibition entitled "Victory Courage" was opened at the Khatai Art Center on the occasion of Victory Day, organized by the Ministry of Culture, the Union of Artists of Azerbaijan, the Baku Art Gallery, the Azerbaijan State Art Gallery and the Khatai Art Center.
Director of the Azerbaijan State Art Gallery Galib Gasimov noted that the exhibition was dedicated to the 44-day Patriotic War and the brave Azerbaijani Army.
Honored Art Worker Ziyadkhan Aliyev, Professor of the Azerbaijan State University of Culture and Arts Samadaga Jafarov, Director of the Baku Art Gallery Eldaniz Babayev, Director of the Khatai Art Center Zahid Avazov and artist Yusif Mirza shared their impressions of the works on display at the exhibition.
More than 200 works were submitted to the exhibition in electronic form by 156 authors, and 45 works by 39 authors were selected for display in the exhibition.