Şuşa qalasının 270 illiyinə həsr olunmuş Elturan Avalovun əsərlərindən ibarət virtual sərgi açılıb
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyası, “Bakı” Rəsm Qalereyasının təşkilatçılığı ilə Şuşa qalasının 270 illiyinə həsr olunmuş Elturan Avalovun əsərlərindən ibarət virtual sərgi açılıb.
Sərgi Ordumuzun işğal olunmuş ərazilərimizin azad edilməsi uğrunda qazandığı qələbələrinə ithaf olunur.
Sərgi Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş doğma torpaqlarımızda maddi və mədəni irsimizi bəşər mədəniyyətinin çox qiymətli inciləri kimi ictimaiyyətin diqqətinə yenidən çatdırmaq məqsədilə həyata keçirilib.
Sərginin ekspozisiyası Azərbaycan ziyalısı kimi Elturan Avalovun bir vaxtlar küçələrində gəzib-dolaşdığı Şuşanın evlərini, məhəllələrini, tarixi məscid və meydanlarını təsvir etdiyi qrafik işlərindən ibarət olmuşdur.
Elturan Əli oğlu Avalov 20 avqust 1940-cı ildə Bakı şəhərində anadan olmuşdur. O, 1957-1963-cü illərdə Azərbaycan Politexnik İnstitutunun memarlıq ixtisası üzrə təhsil almışdır.
Qrafika rəssamı kimi onun yaradıcılığı çoxşaxəlidir. Azərbaycan klassiklərinin əsərlərinə çəkdiyi illustrasiyaları ilə yanaşı musiqi əsərlərindən “Reyhan”, “Ay bəri bax”, “Güləbatın”, “Qoy gülüm gəlsin, ay nənə” kimi mahnılarına çəkdiyi qroteskli karikaturaları, realistik üslubda işlədiyi “Hacı Murad” və “Bəstəkar Fikrət Əmirov”, “Sevil”, “Neftçilər” adlı portretləri buna nümunədir. Rəssamın Üzeyir Hacıbəylinin “Arşın mal alan” və “O olmasın, bu olsun” operettalarına çəkdiyi rəsmləri böyük mütəfəkkirin əsərlərinin məzmununu təsviri sənətdə açıqlamaqla yanaşı xalqımızın özünəməxsus yaşam tərzini incə yumorla təsvir edir. Rəssamın Şuşadakı “Seyidli məhəlləsi”nin, “Xoca Mərcanlı” və “Hacı Yusifli” məhəllələrinin, “Aşağı Gövhər Ağa məscidi”ndə yerləşən məhəllənin, “Tacir Məşədi Tağının evi”, “Gəncə darvazası” kimi qrafik əsərləri xüsusilə diqqəti cəlb edir. Y.Salamzadə Şuşanın memarlıq abidələrinin qrafik rəsmlərini tarixi abidələrin “Daşlaşmış poeziya”sı adlandırmışdır.
Rəssama memarlıq və təsviri sənət sahəsindəki xidmətlərinə görə 1991-ci ildə “Azərbaycan Respublikasının əməkdar incəsənət xadimi” fəxri adı verilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən Elturan Avalovun qrafika işlərindən ibarət kataloqu çap olunacaq.

A virtual exhibition of Elturan Avalov's works dedicated to the 270th anniversary of the Shusha fortress has opened.
12.10.2020 / Exhibitions
A virtual exhibition of Elturan Avalov's works dedicated to the 270th anniversary of the Shusha Fortress has organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Azerbaijan State Art Gallery and the Baku Art Gallery.
The exhibition is dedicated to the victories of our Army in the liberation of our occupied territories.
The exhibition was held in order to bring to the public's attention our material and cultural heritage in our native lands occupied by Armenian enemies.
The exposition of the exhibition consisted of graphic works by an Elturan Avalov. The graphics are depicted the houses, historical mosques and squares of Shusha, where he once walking the streets.
Elturan Ali oglu Avalov was born on August 20, 1940 in the city of Baku.  He studied architecture at the Azerbaijan Polytechnic Institute in 1957-1963.
As a graphic artist, his work is multifaceted.  Along with his illustrations to the works of Azerbaijani classics, his grotesque caricatures of songs such as "Reyhan", "Ay beri bax", "Gulabatin", "Goy gulum gelsin, ay nene", "Haji Murad" and "Composer Fikret Amirov" in a realistic style  , "Sevil", "Neftchilar" portraits are an example of this.  The artist's illustrations in Uzeyir Hajibeyli's operettas "Arshin mal alan" and "O olmasin bu olsun" expressed the content of the great artist’s works in fine arts. .  The artist's graphic works such as "Seyidli neighborhood" in Shusha, "Khoja Marjanli" and "Haji Yusifli" neighborhoods, the neighborhood located in "Ashagi Govhar Aga Mosque", "House of Merchant Mashadi Taghi", "Ganja Gate" attracted speciality features. Y.Salamzadeh called the graphic drawings of the architectural  and historical monuments of Shusha "Stone Poetry".
The artist was awarded the honorary title of "Honored Art Worker of the Republic of Azerbaijan" in 1991 for his services in the field of architecture and fine arts.
The Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan will publish a catalog of Elturan Avalov's graphic works.