2 Fevral - Gənclər Gününə həsr olunmuş “AXIN” sərgisi keçirilib.
Fevralın 1-də Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının və Heydər Əliyev sarayının təşkilatçılığı ilə “Bizi birləşdirən mədəniyyət” layihəsi çərçivəsində 2 Fevral - Gənclər Gününə həsr olunmuş “AXIN” sərgisi keçirilib.
Sərgi gənclərin cəmiyyətdəki fəallığının təmin edilməsi, istedad və bacarıqlarının üzə çıxarılması, mədəni tədbir və layihələrdə iştiraklarının dəstəklənməsi, bədii-estetik zövqünün formalaşdırılması məqsədilə baş tutub.
Tədbirdə çıxış edən Heydər Əliyev Sarayının direktoru, Əməkdar artist Ramil Qasımov “Gənclər Günü”nün əhəmiyyətindən danışıb və qeyd edib ki, dövlətimizin prioritet məsələrindən biri gənclər siyasətidir.
Daha sonra sərgidə çıxış edən Azərbaycan Dövlət Rəsm Qalereyasının direktoru Qalib Qasımov qonaqları salamlayaraq, gənclərin dövlətimizin ictimai və mədəni həyatında baş verən proseslərə necə reaksiya göstərdiklərini, Azərbaycan gənclərinin düşüncəsinin, baxışlarının, xüsusilə gənc rəssamların yaradıcılığında bu baxışların təzahürlərinin formlaşmasından bəhs edib və sərginin əhəmiyyətindən söz açıb.
Əməkdar incəsənət xadimi Ziyadxan Əliyev təqdim olunan əsərlərdən və gənc rəssamların yaradıcılığından danışıb, onlara uğurlar arzulayıb.

2 февраля - прошла выставка «AXIN», посвященная Дню молодежи.
В рамках проекта «Культура, которая нас объединяет», 1 февраля прошла выставка «AXIN» посвященная «2 февраля – Дню молодежи» организованная Министерством Культуры Азербайджанской Республики, Государственной Картинной Галереей Азербайджана и Дворцом Гейдара Алиева. Выставка проводилась с целью обеспечения активности молодежи в обществе, раскрытия их талантов и способностей, поддержки ее участия в культурных мероприятиях и проектах, формирования художественно-эстетического вкуса молодежи.
Выступивший на мероприятии директор Дворца Гейдара Алиева, Заслуженный деятель искусств Рамиль Гасымов рассказал о важности «Дня молодежи» и отметил, что одним из приоритетов нашего государства является молодежная политика.
Затем директор Азербайджанской Государственной Картинной Галереи Галиб Гасымов приветствовал гостей, рассказал о реакции молодежи на процессы, происходящие в общественной и культурной жизни страны, о формировании проявлений этих взглядов в творчестве азербайджанской молодежи, и о значении выставки.
Заслуженный деятель искусств Зиядхан Алиев рассказал о представленных работах и творчестве молодых художников, пожелал им успехов.